Dobrodošli u svet apsurda
Engleski jezik govori najmanje 1,5 milijardi ljudi širom sveta, što svakako sugeriše da bi trebao u velikoj meri biti intuitivan. Međutim, da li je to zaista slučaj? Ako bismo pitali bilo kojeg početnika ili izvornog govornika, svi bi se složili oko jednog: engleski jezik može biti nepredvidiv i ponekad delovati potpuno nelogično.
Uzimajući to u obzir, odlučili smo da ga podvrgnemo jednoj kratkoj analizi. Da li je zaista najneobičniji, najzahtevniji i najnelogičniji jezik među svetskim jezicima? Uporedićemo ga sa nekoliko drugih jezika, a činjenice će govoriti same za sebe.

Pravopisna pravila (koja zapravo nisu pravila)
I before E except after C?
Recite to rečima kao što su weird, height i their. Zašto reči rough, though, through i bough sve izgledaju slično, a izgovaraju se potpuno različito?
Poređenje sa španskim i srpskim jezikom dodatno naglašava koliko je engleski nepredvidiv. U španskom se reči uglavnom izgovaraju onako kako su napisane, što olakšava proces učenja.
Srpski ide korak dalje – izgovor je uvek identičan pisanju, što je u velikoj meri zasluga Vuka Karadžića i njegove reforme.
U tom kontekstu, engleski deluje kao lingvistički lavirint. Ali upravo te nelogičnosti čine ga jedinstvenim i možda čak… zabavnim?
Izgovor u engleskom jeziku

Zašto se colonel izgovara kao kernel?
Zašto read rimuju sa red u prošlom vremenu, ali sa reed u sadašnjem?
Primer koji mnogi profesori koriste da bi dočarali koliko engleski izgovor može biti nepredvidiv jeste reč ghoti. Da li se ova reč može izgovarati kao fish?
gh iz enough → f
o iz women → i
ti iz nation → sh
Probajte da naglas pročitate:
The wind was too strong to wind the sail.
Jenny held a hot cup of tea to her mouth and blew into the blue cup.
Idiomi - kreativno pričanje besmislica

Osvrnimo se na neke klasične izraze koji zbunjuju učenike, a izvorne govornike slatko nasmeju.
Kick the bucket (neko je umro?!)
Break a leg (za sreću?)
It’s raining cats and dogs (gde su te životinje?!)
Drugi jezici takođe imaju zabavne izraze. Na primer, Francuzi kažu avoir une araignée au plafond (doslovno: imati pauka na plafonu) kada žele da kažu da je neko pomalo ekscentričan.
Gramatički zaokreti i putovanje kroz vreme(na)

Engleski ima samo 12 glagolskih vremena. Čak i napredni govornici ponekad zastanu pre nego što upotrebe past perfect continuous.
A redosled reči? Pokušajte da objasnite zašto kažemo big red balloon umesto red big balloon. (To je zapravo tajno pravilo redosleda prideva koje niko ne uči.)
Uporedimo sa:
Mandarinskim kineskim, koji uopšte nema glagolska vremena.
Turskim, u kojem glagol dolazi na kraju rečenice.
Dakle, da li je engleski jezik intuitivan?

Možda engleski nije jedini jezik sa neuobičajenim karakteristikama, ali svakako spada među najnepredvidivije – prepun je kontradikcija, iznenađujućih pravila i raznovrsnih izraza.
Njegova gramatička struktura često prkosi logici, dok pravila izgovora mogu delovati nesistematično i zbunjujuće. Dodatan izazov predstavljaju reči koje se isto pišu, ali se različito izgovaraju, kao i pravila koja važe u jednom kontekstu, ali se menjaju u drugom.
Ipak, upravo ta nepredvidivost može ga učiniti zanimljivim za učenje. To je jezik koji se neprestano menja, usvaja nove reči iz različitih kultura, krši sopstvena pravila i istovremeno pruža priliku za igru i slobodno izražavanje.
Možda nije najlakši za savladavanje, ali sigurno nudi jedinstveno iskustvo svakome ko odluči da ga proučava.
Dozvoli nam da ti olakšamo engleski jezik!

Želite da unapredite svoje znanje engleskog jezika i pritom uživate u procesu učenja?
Pridružite se Beowulf Akademiji i zajedno ćemo istražiti njegove neobične i zanimljive karakteristike!
Tekst napisao: Dipl. filolog engleskog jezika i književnosti Aleksandar Mandić

Aleksandar Mandić
Profesor
Diplomirani filolog engleskog jezika i književnosti, specijalizovan za konverzacijski engleski. Pomogao je mnogobrojnim učenicima da samopouzdano i odlučno pristupe svakoj temi s kojom se mogu susresti i da kompetentno vladaju razgovorima na engleskom jeziku, kako u formalnim tako i u neformalnim situacijama.
Aleksandar veruje da je ključna stvar za uspešno savladavanje jezika ugodna i relaksirana atmosfera tokom nastave i drži do toga da pristup svakom pojedinačnom učeniku bude maksimalno personalizovan.